رولت روسی ونظريه احتمال

 

رولت روسی 

رولت روسی            Russian  roulette راشاید بتوان به عنوان عجیب ترین ،خشن ترین،غیرانسانی ترین وحتی احمقانه ترین انعکاس حساب احتمالات درزندگی بشر نام برد.

ریشه ی تاریخی این بازی به اواخر قرن نوزدهم در روسیه باز می گردد.درزندان های آن زمان روسیه ی تزاری نگهبانان زندان برای انجام این بازی یک گلوله در خشاب چرخان (فشنگ خور)یک اسلحه قرار می دادند،فشنگ خور را می بستند ومی چرخاندند،سپس6 نفر از زندانیانرا(که عموما از انقلابیون ضد حکومت تزاری بودند)مجبور می کردند که دوریک میز بنشینند وبه ترتیب،هر کدام یک بار اسلحه رابه سمت شقیقه ی خود بگیرند وماشه رابچکانند.نفربعدی به همین ترتیب می بایست فشنگ خور را بچرخاند وکار نفرقبلی را تکرار کند.هر نفر پس از امتحان می بایست اسلحه را به نفر سمت چپ خود می داد وبازی وقتی تمام می شد که اولین نفر این سلسله کشته شود.

نگهبانان زندان با یکدیگر برسر این که کدام زندانی کشته خواهد شد شرط بندی می کردند،در نوع خشن تر این بازی،بعد از هربار چکاندن ماشه،نفربعدی حق چرخاندن مجدد فشنگ خور را نداشت،بنابراین احتمال مرگ نوبت به نوبت بالاتر می رفت.

با توسعه جوامع سرمایه داری وپیچیده ترشدن زندگی ماشینی شهری وبه دنبال آن افزایش ع.ارض واختلالات روانی ناشی از آن،رولت روسی از آن وضعیت بازی مرگ اجباری به نوعی بازی روانی اختیاری تبدیل شد.به نحوی که دریک دوره ی10 ساله در ایالت متحده آمریکا،35 مرگ دراثربازی رولت روسی گزارش شده است.

 

 

زهرا

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ۱۳۸۳/۸/٢٥ ] [ ۸:٤٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا شریف زاده ]

محمدکرجی

 

 

محمد کرجی

ابوبکر محمدبن حسین(یاحسن)کرجی از ریاضیدانان بزرگ ایران در نیمه دوم سده چهارم و اوایل سده پنجم واز مردم کرج در نزدیکی تهران بوده است.

در تاریخ ریاضیات کارهای کرجی بدان سبب اهمیت دارد که نشان دهنده تنها نظریه مربوط به محاسبات جبری درمیان مسلمانان است او از راه کاربرد منظم اعمال حساب در فاصله(بازه)مبنای تازه ای برای جبرپی نهاد وکتاب معروف وی به نام الفخری نخستین شرح جبر چندجمله ایها بود،کرجی کوشش داشت که عملیات حساب رادر مورد عبارات وجمله های ناگویا به کاربندد.

بعضی تالیفات کرجی که اینک در دست است وعمدتا ازسده نوزدهم میلادی به زبانهای اروپایی ترجمه شده عبارت است از:

1-الفخرفی(صناعه)الجبر والمقابله

2-الکافی فی الحساب

3-البدیع فی الحسب

4-علل حساب الجبر والمقابله وشرحها

5-مختصر فی الحساب والمساحه

6-الاجذار

7-المسائل والاجوبه فی الحساب

کتابهای این دانشمند هنوز به فارسی برگردانده نشده است.

زهرا

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ۱۳۸۳/۸/٢٥ ] [ ۸:۳٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا شریف زاده ]

خانه رياضيات

 

به مناسبت سال جهانی ریاضیات سال1379 (سال 2000 )

طرحی درستاد ملی سال جهانی ریاضیات کشور به تصویب

رسید به نا م"خانه ریاضیات" که هدف از آن ایجاد فضایی مناسب برای انجام کار گروهی ونیز آموزش های جانبی بود که این طرح درسال1377 دراصفهان وسپس دربیش از پانزده شهر

"بابل،یزد،نیشابور،زنجان،تبریز،گیلان،کرمان،قزوین،خمین،کاشمر،تربت حیدریه،سبزوار، مشهد،گلستان،گنبد کاووس"راه اندازی شد.

خانه ریاضیات نهادی است غیردولتی وغیرانتفاعی، NGOکه ازنظرعلمی تحت نظارت شورای خانه های ریاضیات کشور مصوب وزارت علوم وتحقیقات وفناوری است ومی تواند ازحمایت سازمان ها ونهادهای دولتی،خصوصی ومردمی درجهت پیشبرد اهداف تعیین شده برخوردر گردد.

هدف های عمده خانه ریاضیات را می توان به شرح زیر بیان نمود:

-گسترش پژوهش درمیان جوانان

- مطالعه تاریخ وکاربردهای ریاضیات

- گسترش صحیح اطلاع رسانی

-عمومی کردن ریاضیات

این اهداف در خانه های ریاضیات می تواند به روش های گوناگون

 وبا توجه به امکانات محلی پیاده شود.ولی درهرصورت خانه ریاضیات نمی تواند همانند یک آموزشگاه به حیطه آموزش های تقویتی ویا کلاس کنکور واردشود،خانه ریاضیات می تواند در آموزش شیوه های نوین وفناوری اطلاعات به معلمان شرکت نموده واز طریق آنان به هدف های خود دست یابد.

 

خانه ریاضیات نهادی است که نمی تواند به دانشگاه ها ویا آموزش وپرورش وابسته باشد ولی باید در ارتباط تنگاتنگ با این دونهاد علمی باشد،چون نیروهای فکری آن از این دو محل تامین شده ومخاطبین عمده آن دراین دومحل قرار دارند.

از نظر تشکیلاتی خانه ریاضیات داری هیات امنا است که نظارت کلی بر روند فعالیت های آن دارد،ترکیب این هیات امنا به موقعیت محلی،مسؤلین شهر وکسانی که می توانند خانه رادر رسیدن به اهدافش یاری دهند وخانه راتحت حمایت های مادی ومعنوی خود قرار دهند تشکیل می گردد،یک شورای علمی واجرایی مرکب از دبیران ریاضی واستادان دانشگاه برنامه های خانه راتعیین وچگونگی به اجرا درآمدن آن را برنامه ریزی می نمایند.

خانه ریاضیات برای تامین هزینه های خود نیاز به حمایت ارگان های محلی وکشوری داردوهرچه این حمایت ها وسیع تر باشد،دامنه فعلیت خانه می تواند گسترده تر گردد.نمونه های موفق خانه ریاضیات درکشور که بیش از5 سال فعالیت دارند،خانه های ریاضیات نیشابور،تبریز،اصفهان هستند وبه علاقه مندان توصیه می شود ضمن بازدید از این خانه ها وآشنایی با فعالیت های آنان از نزدیک نسبت به گسترش این حرکت درسطح کشورقدم بردارند.

شورای خانه های ریاضیات می تواند با حمایت های علمی ودراختیار قراردادن تجارب خود این روند راسرعت ببخشند.

 

 

 

 

ما نیازمند احساس عظمت وشان وزیبایی ریاضی

به عنوان یک موفقیت اساسی نوع بشر هستیم

نه فقط توانیی ریاضی برای کارهای عملی – بلکه تصور

یک کل سازمان یافته،تصورتلاش های بیکران بی تزویر واصیلی که توسط ذهن بشر،درطی هزاران سال انجام شده است تابه خلق این ساختار پویا،منسجم وهمهنگ منتهی شود.

 

                           افرایم فیشاین(1993)

مؤسس واولین رئیس گروه بین المللی روان شناسی آموزش ریاضی

 

 

زهرا

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ۱۳۸۳/۸/۱٢ ] [ ٥:٥٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا شریف زاده ]