خانه رياضيات

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

به مناسبت سال جهانی ریاضیات سال1379 (سال 2000 )

طرحی درستاد ملی سال جهانی ریاضیات کشور به تصویب

رسید به نا م"خانه ریاضیات" که هدف از آن ایجاد فضایی مناسب برای انجام کار گروهی ونیز آموزش های جانبی بود که این طرح درسال1377 دراصفهان وسپس دربیش از پانزده شهر

"بابل،یزد،نیشابور،زنجان،تبریز،گیلان،کرمان،قزوین،خمین،کاشمر،تربت حیدریه،سبزوار، مشهد،گلستان،گنبد کاووس"راه اندازی شد.

خانه ریاضیات نهادی است غیردولتی وغیرانتفاعی، NGOکه ازنظرعلمی تحت نظارت شورای خانه های ریاضیات کشور مصوب وزارت علوم وتحقیقات وفناوری است ومی تواند ازحمایت سازمان ها ونهادهای دولتی،خصوصی ومردمی درجهت پیشبرد اهداف تعیین شده برخوردر گردد.

هدف های عمده خانه ریاضیات را می توان به شرح زیر بیان نمود:

-گسترش پژوهش درمیان جوانان

- مطالعه تاریخ وکاربردهای ریاضیات

- گسترش صحیح اطلاع رسانی

-عمومی کردن ریاضیات

این اهداف در خانه های ریاضیات می تواند به روش های گوناگون

 وبا توجه به امکانات محلی پیاده شود.ولی درهرصورت خانه ریاضیات نمی تواند همانند یک آموزشگاه به حیطه آموزش های تقویتی ویا کلاس کنکور واردشود،خانه ریاضیات می تواند در آموزش شیوه های نوین وفناوری اطلاعات به معلمان شرکت نموده واز طریق آنان به هدف های خود دست یابد.

 

خانه ریاضیات نهادی است که نمی تواند به دانشگاه ها ویا آموزش وپرورش وابسته باشد ولی باید در ارتباط تنگاتنگ با این دونهاد علمی باشد،چون نیروهای فکری آن از این دو محل تامین شده ومخاطبین عمده آن دراین دومحل قرار دارند.

از نظر تشکیلاتی خانه ریاضیات داری هیات امنا است که نظارت کلی بر روند فعالیت های آن دارد،ترکیب این هیات امنا به موقعیت محلی،مسؤلین شهر وکسانی که می توانند خانه رادر رسیدن به اهدافش یاری دهند وخانه راتحت حمایت های مادی ومعنوی خود قرار دهند تشکیل می گردد،یک شورای علمی واجرایی مرکب از دبیران ریاضی واستادان دانشگاه برنامه های خانه راتعیین وچگونگی به اجرا درآمدن آن را برنامه ریزی می نمایند.

خانه ریاضیات برای تامین هزینه های خود نیاز به حمایت ارگان های محلی وکشوری داردوهرچه این حمایت ها وسیع تر باشد،دامنه فعلیت خانه می تواند گسترده تر گردد.نمونه های موفق خانه ریاضیات درکشور که بیش از5 سال فعالیت دارند،خانه های ریاضیات نیشابور،تبریز،اصفهان هستند وبه علاقه مندان توصیه می شود ضمن بازدید از این خانه ها وآشنایی با فعالیت های آنان از نزدیک نسبت به گسترش این حرکت درسطح کشورقدم بردارند.

شورای خانه های ریاضیات می تواند با حمایت های علمی ودراختیار قراردادن تجارب خود این روند راسرعت ببخشند.

 

 

 

 

ما نیازمند احساس عظمت وشان وزیبایی ریاضی

به عنوان یک موفقیت اساسی نوع بشر هستیم

نه فقط توانیی ریاضی برای کارهای عملی – بلکه تصور

یک کل سازمان یافته،تصورتلاش های بیکران بی تزویر واصیلی که توسط ذهن بشر،درطی هزاران سال انجام شده است تابه خلق این ساختار پویا،منسجم وهمهنگ منتهی شود.

 

                           افرایم فیشاین(1993)

مؤسس واولین رئیس گروه بین المللی روان شناسی آموزش ریاضی

 

 

زهرا

/ 3 نظر / 39 بازدید
saeed

سلام وبلاگت واقعا جذاب شده . به اين همه پشتکار بايد آفرين گفت . موفق وسربلند باشی

آموزش زبان نصرت در 90 روز

آموزش مکالمه زبان انگليسي نصرت در 90 روز آخرين روشي است که در دنيا در زمينه آموزش زبان انگليسي پديد آمده است. اين روش که بهترين و سريعترين و همچنين موفق ترين روش آموزش زبان انگليسي در دنياست توسط يک متخصص زبان انگليسي ابدا ع شده است و موسسه نصرت آنرا به فارسي در آورده است تا اين متد قابل استفاده براي فارسي زبانان شود جهت اطلاعات بيشتر به سايت ما مراجعه نماييد .آدرس وبلاگ ما http://english90day1.persianblog.ir

راب

سلام واقعا خوب بود . من از مطالب شما در يک سات ديگر استفاده کردم البته با ذکر نام وب لاگ شما خوشحال خواهم شد که بيشتر با هم در ارتباط باشيم ای ميل من هميشه در خدمت شما است .